Články & návody

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - plastová okna do pasivních domů Ostrava.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů, seminářů a školení. Možnost přidat kurz zdarma.

Plánujete stavbu? Pak budete potřebovat technický nebo stavební dozor.

Ekotherm Montage - instalatérské práce na klíč.

Záložní zdroje UPS -  zdroje s výkonem 35W až 600W a výstupním napětím v rozsahu 5VDC až 54VDC.

Betonová umyvadla - výrobky voděodolné a nenasákavé.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Zámečník Hanák - nouzové otevírání dveří.

Kuchyně IN s.r.o. - výroba nábytku na míru Jihlava. 

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

ROSA In s.r.o. - montáž rekuperace Praha a okolí.

Klimatizace může prospět i uškodit! Co bychom o ní měli vědět?

Nedáte na tuto chladící techniku dopustit? To jistě nejste jediní. Jste si však jisti, že ji používáte tak, aby vám neuškodila, ale pouze pomáhala v letních teplech? Existují tři hlavní důvody, proč se z nenahraditelného pomocníka stává nebezpečný přístroj. Než se však na tyto negativa podíváme, pojďme si klimatizace obecně blíže představit.

Nejde jen o přístroj k ovlivňování teploty

Klimatizace je zařízení nebo systém navržený k regulaci teploty, vlhkosti, ale i čistoty vzduchu v uzavřeném prostoru. Hlavním cílem klimatizace je vytvářet pohodlné a optimální klimatické podmínky v budovách, vozidlech nebo jiných uzavřených prostorech. Klimatizace může pracovat v režimu chlazení nebo vytápění, a některé moderní systémy jsou schopny poskytovat i ventilaci a filtraci vzduchu.

Základní princip fungování klimatizace spočívá ve skupině klíčových komponentů, včetně kompresoru, kondenzátoru, expanzního ventilu a výparníku. V chladicím režimu klimatizace absorbuje teplo z vnitřního prostoru a odvádí ho ven, čímž snižuje teplotu. Naopak, v režimu vytápění systém přenáší teplo z vnějšího prostoru do interiéru. Moderní klimatizační jednotky jsou často vybaveny i různými senzory a technologiemi pro efektivní a energeticky šetrný provoz.

Klimatizace hraje klíčovou roli ve zvyšování pohodlí a produktivity v domácnostech, kancelářích, obchodech a průmyslových objektech. V oblastech s extrémními teplotami může být klimatizace také klíčovým prvkem pro udržení bezpečných a zdravých podmínek pro život a práci. Nicméně, je důležité zařízení správně dimenzovat, instalovat a udržovat, tak aby byla klimatizace maximálně efektivní a minimalizovala environmentální dopad.

Není klimatizace jako klimatizace

Moderní doba s sebou přináší nejrůznější vymoženosti, a to samé platí i v případě klimatizací. Na trhu už není jen jeden druh, jak tomu bývalo dříve, ale je dostupná celá škála možností, z nichž každá má jiné využití a charakteristiky.

  • Okenní klimatizace je druhem, který se instaluje přímo na okna nebo do výklenku ve zdech. Svými vlastnostmi v sobě kombinují kompresor, kondenzátor, expanzní ventil a výparník. Speciálně se hodí pro chlazení jedné místnosti nebo menšího prostoru, kde není možné instalovat venkovní jednotku. Výhodou tohoto typu je i fakt, že je finančně dostupná a zvládnete ji namontovat i bez odborné pomoci.
  • Velmi podobným druhem jako okenní klimatizace jsou přenosné klimatizační jednotky. Ty lze jednoduše přemisťovat dle potřeby a zajistit si tak chladný vzduch postupně ve všech místnostech.
  • Další klimatizací, která stojí za zmínku jsou tzv. rozdělené klimatizační systémy známé také jako split systémy. Ty se skládají ze dvou hlavních částí – vnitřní jednotky, umístěné uvnitř budovy, a venkovní jednotky, která obsahuje kompresor a kondenzátor. Splitové klimatizace se doporučují do menších rodinných domů nebo bytů, kde se z nich stane opravdu skvělý pomocník.
  • Velice podobné rozděleným klimatizačním systémům jsou tzv. vícezónové systémy. Hlavní rozdíl však spočívá v tom, že umožňují řízení teploty ve více místnostech nezávisle na sobě. Využití je tedy ideální pro domy nebo kanceláře s více místnostmi, kde každá místnost vyžaduje odlišné klimatické podmínky.
  • Ve velkých business centrech se lze často setkat s centrálními klimatizacemi. Ty zahrnují jednu centrální jednotku umístěnou mimo budovu a sítě kanálů pro distribuci vzduchu, které chladí nebo vytápí celý objekt.
  • Předposledním druhem, který si zmíníme jsou invertorové jednotky. Ty mají invertorový kompresor, který reguluje rychlost otáček podle potřeby a tím zvyšuje energetickou efektivitu. Oproti tradičním jednotkám poskytuje tento typ kromě lepší efektivity i stabilnější teplotu vzduchu.
  • Zejména v komerčních budovách a kancelářích se nejvíce využívají vzduchotechnické systémy, které jsou navrženy nejen pro ventilaci, ale i filtraci a ovládání vlhkosti vzduchu. Tyto jednotky jsou často součástí integrovaných systémů s topením a chlazením.

Pokud při výběru tápete zohledněte několik zásadních faktorů, které vám s rozhodnutím pomohou. Jde o velikost prostoru, požadavky na regulaci teploty a energetickou efektivitu. Každý typ má své vlastní výhody a omezení, a volba by tak měla být přizpůsobena konkrétním potřebám daného prostoru.

Zásady pro správné používání klimatizace aneb jak minimalizovat možná negativa

Správně nastavená teplota

Stejně jako se to říká o hltání ledové zmrzliny či příliš chlazených nápojů, dochází ke stejné reakci těla i v případě přílišného klimatizování daného prostoru. Naše tělo prostě nesnáší nenadálé změny teplot, které na nás působí. Trestem je nám pak angína v letním období, nemusí to však skončit pouze u nemoci, ze které se za pár dní vyléčíme. Každé tělo reaguje jinak a při opakovaném nedodržení pravidla, že teplota se má od venkovní lišit jen o pár stupňů, může dojít i k revmatickému onemocnění.

Ponaučení tedy zní, spolehněte se na rady a nastavení od odborníků, jež vám klimatizaci v domácnosti naistalují. Nechte si od nich přednastavit teploty, které vám budou příjemné a zároveň nebudou škodit. V případě, že nastavení zvládnete sami, doporučujeme v letních měsících termostat nastavit na 25-26 °C a v zimních obdobích na 20-22 °C.

Ověřený výrobce = záruka kvality

Dalším potencionálním negativem může být kvalita klimatizace. Nikdy si klimatizační systémy nepořizujte od neprověřených zdrojů. Zajděte raději do specializovaných obchodů, kde vám s výběrem rádi poradí a postarají se o jejich správnou montáž. Navíc v ceně můžete získat i specializovaný servis, který je pro správně fungující klimatizace zcela nezbytný.

Každé zařízení vyžaduje čištění

Asi je vám jasné, že stejně jako tomu je u většiny elektronických zařízení i klimatizace vyžaduje určitý stupeň údržby. Vzhledem k tomu, že klimatizační jednotky často čistí vzduch i od nečistot je logické, že tyto nečistoty se v zařízení budou usazovat. Zanedbávaná klimatizace je domovem škodlivin, jako jsou plísně a bakterie, které mohou být nebezpečné nejen pro alergiky. Stejně jako tomu bylo s montáží, i servis a čištění klimatizace je lepší svěřit do rukou odborníků.

Klimatizace je skvělý přístroj, avšak nezanedbávejte poučení o jejím správném užívání. Poraďte se například s brněnskými prodejci klimatizací, kteří poradí i s montáží a nabízí také další služby.