Články & návody

Firmy pro Vás

Kvalitní bytový textil české výroby, široký sortiment povlečení, prostěradel, ubrusů a dalších výrobků.

Koupelny RIVESTI s. r. o. - koupelnového vybavení od předních dodavatelů, jako jsou KERAMAG, HANSA, KLUDI, HANSGROHE, RIHO, HÜPPE, KALDEWEI a mnoho dalších.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - plastová okna do pasivních domů Ostrava.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů, seminářů a školení. Možnost přidat kurz zdarma.

Plánujete stavbu? Pak budete potřebovat technický nebo stavební dozor.

Pracovní stanice Korg -  kompaktní a přenosné pracovní stanice s velkým rozsahem zvuků.

Záložní zdroje UPS -  zdroje s výkonem 35W až 600W a výstupním napětím v rozsahu 5VDC až 54VDC.

Mechové stěny Brno a okolí - instalace stěn z mechů v Brně.

Betonová umyvadla - výrobky voděodolné a nenasákavé.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní paletová přeprava.

Bohemia - SysTech group, s.r.o. - skladovací systémy.

Skleník & fóliovník svépomocí

Současná nabídka nejrůznějších typů skleníků je dostatečně pestrá, aby si každý zahrádkář vybral podle svých potřeb i představ. Skleník nemusí být, jak název napovídá, jen ze skla, ale také z mnohem odolnější materiálů. Patrně nejčastěji jsou dnes používány skleníky polykarbonátové. Tento materiál je odolný jak vůči mechanickému poškození, tak vůči povětrnostním vlivům a navíc je téměř bezúdržbový. Pokud se vám ceny nabízených zhotovených skleníků v hobby marketech zdají příliš vysoké, můžete si postavit skleník nebo fóliovník svépomocí.

Výběr místa

Ještě před stavbou je nutné vybrat správné místo, abychom do budoucna předešli nepříjemnostem nejen v jeho hlavním poslání, ale také v souvislosti s jeho údržbou. Pro skleník není příliš vhodné volné prostranství, které je otevřené a vystavené povětrnostním vlivům, zejména větru, dešti či kroupám. Ideálním stanovištěm je místo někde v závětří, ale s dostatkem denního světla, které je pro úrodu rozhodující. Rozhodně tedy ne ve stínu stromů. 

Plocha musí být rovná, nebo pokud je ve svahu, tak ji zarovnáme. Budeme-li budovat skleník na trvalo, nikoliv tedy mobilní, vyhněte se případným sousedským sporům, aby váš skleník nestínil sousedovu zahradu. Také je důležité vybrat i vhodné podloží. Mělo by být stabilní, ne měkké nebo dokonce zamokřené. Ukotvení skleníku nebo fóliovníku například kotvícími kolíky musí v zemině držet. Pro skleník je nutná také kvalitní a stabilní podezdívka. Velikost skleníku zvolíme podle velikosti zahrady.

Jaký materiál zvolit

Na podezdívku ukotvíme nejprve žebra nejlépe z pozinkovaného jeklu nebo hliníkových profilů nepodléhajících korozi. Jako obvodový materiál můžeme použít sklo nebo polykarbonát, který má oproti sklu řadu výhod. Je pevnější, má lepší tepelné vlastnosti, vysokou životnost a dobrou propustnost světla. Dutinkový polykarbonát zakoupíte v různých tloušťkách. Čím silnější, tím má lepší tepelně izolační vlastnosti, ale zase vyžaduje robustnější konstrukci.
Stejný postup volíme při stavění fóliovníku, s tím rozdílem, že konstrukce nemusí být tak pevná. Místo kovového materiálu můžeme použít i plast nebo široké hadice z pevné pryže. Nemusíme budovat ani podezdívku a fóliovník přemísťovat na zahradě podle potřeby.