Články & návody

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - plastová okna do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - dětské pokoje na míru. Praha a České Budějovice.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů, seminářů a školení. Možnost přidat kurz zdarma.

Plánujete stavbu? Pak budete potřebovat technický nebo stavební dozor.

Ekotherm Montage - instalatérské práce na klíč.

Záložní zdroje UPS -  zdroje s výkonem 35W až 600W a výstupním napětím v rozsahu 5VDC až 54VDC.

Betonová umyvadla - výrobky voděodolné a nenasákavé.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní paletová přeprava.

Zámečník Hanák - nouzové otevírání dveří.

Kuchyně IN s.r.o. - výroba nábytku na míru Jihlava. 

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

ROSA In s.r.o. - montáž rekuperace Praha a okolí.

Zásadní informace pro rekonstrukci koupelny aneb co je vlastně důležité

Rekonstrukce jakéhokoliv prostoru je sama o sobě výzvou. Když si však vše pečlivě naplánujete, předejdete tak případným problémům a práce vám obecně půjde lépe od ruky. To platí i v případě koupelny, jejíž renovace je po několika letech naprosto žádoucí. A nejde jen o výměnu zastaralých spotřebičů, ale o kompletní změnu prostoru spočívající ve výměně dispozic, obkladů či elektrických a odpadních rozvodů. Na co si při rekonstrukci koupelny dát pozor a jak vůbec začít? To jsme vám shrnuli v níže uvedených tipech.

  1. Sestavení návrhu

Jako první a zcela nejdůležitější krok, je mít plán. Buďto sami nebo za pomoci specializované firmy si lze vytvořit pomocí PC programu nebo ručně věrohodnou vizualizaci. Výhodou těchto metod je, že si dokážete představit, jak prostor bude ve výsledku vypadat a zkusit si tak i více možností a z nich zvolit tu nejvhodnější. Při sestavení plánku mějte na paměti zakreslení přesných kót rozvodů, nábytku a dalšího vybavení. Zpětně budete vděční, že jste si tento dokument připravili, protože budete vědět, kam je možné vrtat a kde byste naopak mohli způsobit škody. Stejná situace platí i v případě umístění odpadu a způsobu větrání, na který je nutné myslet už od počátku.

Již při návrhu myslete i na práci s optikou. Máte-li malou koupelnu opticky jí zvětšíte pomocí světlých obkladů v kontrastu s nábytkem. Bojíte-li se naopak světlých dlaždic a ztíženého úklidu, neváhejte sáhnout i po tmavších odstínech. Na těch nebudou tolik vidět skvrny, a navíc jsou v současné době velmi trendy. Vybranou barevnou kombinaci však stejně jako konkrétní rozmístění spotřebičů a vybavení zkuste nanečisto pomocí vizualizace.

Základním pomocníkem při sestavení plánku pro vás mohou být i obecně udávané rozměry. Vana má obvykle plochu 170 x 75 cm, sprchový kout 70 x 70 cm, umyvadlo 60 x 50 cm a toaleta 40 x 50 cm. Pro uživatelskou přívětivost se navíc doporučuje mezi toaletou a sprchou mít prostor minimálně 20 cm. Podobná poučka platí i pro vzdálenost od dveří, kde je to ještě o 10 cm více, tedy 30 cm. Zvažujete-li do koupelny i topné těleso, mějte na paměti další rozměr. 50 cm od topení je minimum, které je nejen doporučované, ale i platné v rámci technických požadavků na zařízení koupelen.

  1. Se stavebním povolením nebo bez?

Ještě před tím, než započnete samotné práce je dobré zjistit si, zda rekonstrukce nebude podléhat stavebnímu povolení. V případě, že budete měnit dispozice bytu a bourat některé stěny nebo příčky povolení se nevyhnete. Vždy však doporučujeme ověřit si konkrétní informace u příslušného místního úřadu, kde vám sdělí více informací.

  1. Vzhůru do toho a půl je hotovo

Pokud máte vyřešené všechny úřední dokumenty můžete se směle pustit do práce. Nejprve se zaměřte na bourání. Ať už budete bourat umakartové jádro nebo jen některou zeď, v každém případě jde o náročný proces, který je velmi prašný a vyžaduje rozmyšlení odvozu odpadu. Na fázi demolice totiž plynule navazují čistící a přípravné práce zahrnující případnou výměnu oken, nové rozvody plynu, elektroinstalace a vodoinstalace. Pokud si na jakoukoliv z těchto činností sami nevěříte, doporučujeme kontaktovat příslušné odborníky. Ti vám nejen pomohou, ale mohou vám dát i užitečné tipy pro další postup.

  1. Ochrana proti vlhkosti na prvním místě

Než se přesunete k dalším fázím prací nezapomeňte na hydroizolaci. Oblast koupelny je místo, kde se přirozeně vyskytuje voda, a proto je nutné nejen nábytek, ale i samotné stěny a podlahy chránit před působením vlhkosti. Kromě speciálního polystyrénu a tkanin existují i hydroizolační nátěry, které se aplikují před položením obkladů. Cílem je zabránit tvoření plísní a ochránit zdi před nasakováním vody. Teprve po dokončení těchto kroků se lze přesunout k další fázi a to obkladačským, elektromontážním a malířským pracím.

  1. Kvalita nad kvantitou

Barvy a design obkladů již máte předvybrané z vizualizacií, nyní však nastal čas na jejich nákup. I když vás budou lákat nízké cenovky, neunáhlujte se, a naopak věnujte pozornost výrobci materiálu, stupni odolnosti, tvrdosti obkladu, otěruvzdornosti, protiskluznosti a třídě jakosti. Jen tak budete mít jistotu, že za pár let nebudete muset celý obklad měnit a řešit další rekonstrukci. Stejně pozorní buďte i u výběru konkrétního nábytku a dalších komponentů. Správně zvolené prvky by měly být odolné proti vlhku a dostatečně funkční tak, aby vám usnadnily každodenní fungování.

  1. Technologické novinky pro úsporu i pohodlí

Chcete-li do vaší nové koupelny vnést závan současných technologií zkuste se podívat na chytrou toaletu, parní sprchu s wellness funkcemi nebo designová topná tělesa. Každá z těchto věcí je svým způsobem unikátní a nabízí novou úroveň pohodlí, která dokonale zapadne do jakékoliv nové koupelny.

 

 

Fotografie