Články & návody

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - plastová okna do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - dětské pokoje na míru. Praha a České Budějovice.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů, seminářů a školení. Možnost přidat kurz zdarma.

Plánujete stavbu? Pak budete potřebovat technický nebo stavební dozor.

Ekotherm Montage - instalatérské práce na klíč.

Záložní zdroje UPS -  zdroje s výkonem 35W až 600W a výstupním napětím v rozsahu 5VDC až 54VDC.

Betonová umyvadla - výrobky voděodolné a nenasákavé.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní paletová přeprava.

Zámečník Hanák - nouzové otevírání dveří.

Kuchyně IN s.r.o. - výroba nábytku na míru Jihlava. 

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

ROSA In s.r.o. - montáž rekuperace Praha a okolí.

Zahradní nábytek není jen o designu aneb hlavní faktory, které ovlivňují výběr

Vybrat kvalitní zahradní nábytek, který něco vydrží a zároveň bude i vkusný je často oříšek. Nejen povětrnostní vlivy, ale i svit slunce mají na nábytek vliv, a proto je nutné vybírat pečlivě. Rozhodně se vyplatí investovat spíše do kvality. Ale jaký materiál je tedy nejlepší volbou? Pojďte se na to s námi podívat v níže uvedeném článku. Rozhoduje spousta faktorů a je třeba zjistit, které jsou pro vás relevantní!

Nábytek, který musí být pohodlný i odolný

Zahradní nábytek je nedílnou součástí každé zahrady. Bez něj bychom si neměli kde odpočinout a dopřát si zasloužený relax. Výběr je proto důležitý a nezáleží jen na designu, ale i na dalších vlivech. Jako první byste si měli ujasnit umístění nábytku. Pokud ho budete mít skutečně venku bez jakéhokoliv ochrany ve smyslu pergoly nebo altánu, je nutné zvolit vhodný materiál. Jde totiž nejen o výdrž, ale i o to, aby nábytek vypadal stále dobře a nebyl po jedné sezóně vybledlý a zralý na vyhození.

Z hlediska povrchu lze zahradní nábytek rozdělit do čtyř typů:

  1. Kovový nábytek – druh, který je velmi pevný, stabilní, a navíc se hodí do téměř každé zahrady. Zejména pro venkovní použití je tento typ nejlepší. Díky svým výhodám totiž velmi dobře odolává výkyvům počasí, a navíc je snadný na údržbu.

Pomyslnou nevýhodou může být snad jen jeho vyšší hmotnost a nutnost umístění na pevný povrch. V opačném případě by se nohy židlí mohly zabořovat do země. Zvážit je nutné také případnou ochranu před sluncem. Ne však z důvodu potencionálního vyblednutí, ale z důvodu toho, že kov se na slunci snadno zahřívá a může být nepříjemně rozpálený.

  1. Ratanový nábytek – nábytek, který se zejména v posledních letech hojně využívá a je velmi oblíbený. Vysvětlení je jednoduché. Ratan díky svému přírodnímu vzhledu skvěle zapadne do exteriéru zahrady a nádherně celý prostor doplní. Navíc je ratan velmi lehký, a proto není problém jednotlivé kusy nábytku snadno přemístit. Benefit se skrývá i ve snadné údržbě i odolnosti. Pozor, zde je však rozhodující typ ratanu.

Přírodní ratan je něco zcela jiného než ratan umělý. Zásadní rozdíl je právě v odolnosti. I když je přírodní typ často hezčí je náchylnější k plísním, a proto není zcela vhodný na ven bez jakékoliv ochrany ve smyslu přístřešku. Naopak umělý ratan se vyrábí z tzv. polyethylenu, což je termoplast, který odolává mnoha vlivům. Slaná voda, opalovací krémy ani slunce nábytek nepoškodí. Bez obav ho tedy můžete nechat venku i v parném létě a nemusíte se bát, že vybledne nebo se zdeformuje. Většina druhů umělého ratanu je totiž UV stabilní a sluneční paprsky mu nevadí. I přesto však platí poučka čím světlejší nábytek, tím déle bude vypadat jako nový.

Bez ohledu na odolnost jsou oba typy velmi vkusné a často jsou dodávány s polstrováním a polštáři, které jistě oceníte nejen při relaxu, ale i třeba při čtení knihy, jen po nedělním obědě na zahradě.

  1. Dřevěný nábytek – dřevo je oblíbený materiál, který se do zahrady skvěle hodí. Přírodní vzhled jde ruku v ruce s celou zahradou. Jediné, na co je třeba myslet je typ dřeva. Ty nejodolnější jsou eukalypt, akát nebo teakové dřevo. Všechny tyto druhy jsou skvělé pro svou odolnost a vyšší nosnost. Nevadí jim ani změny klimatu a často si po dlouhá léta drží svou původní barvu. Nutné je však myslet na pravidelnou údržbu, kterou vám jistě poradí ve specializovaném obchodě. Kromě tohoto faktu, vyšší pořizovací ceně a hmotnosti je dřevo volbou číslo jedna pro jakoukoliv zahradu.
  1. Plastový nábytek – zcela určitě nejlevnější variantou je plastový nábytek. Druh, který je sice levný, ale v porovnání s ostatními materiály skýtá více nevýhod než výhod. I když je tento nábytek velmi lehký a nenáročný na údržbu, není moc odolný. Snadno ho odfoukne i lehčí poryv větru a je náchylnější k mechanickému poškození. Stejně tak působí i UV záření. Plastový nábytek je sice dostupný v mnoha barvách, ale díky působení slunečních paprsků často rychle vybledne. Negativem je také poměrně nízká nosnost, kterou je nutné při výběru jistě brát v potaz.

Doufáme, že jsme vám výběr zahradního nábytku ulehčili a ať si vyberete jakýkoliv typ pro zvýšenou ochranu určitě doporučujeme zakoupení ochranné plachty. Ta ochrání nejen před meteorologickými vlivy, ale i před napadení plísněmi. V konečném důsledku se tato investice tedy rozhodně vyplatí!

 

 

 

Fotografie