Patříte-li k nadšeným chovatelům papoušků či jiných okrasných ptáků, neobejdete se bez pořádné venkovní voliéry. Venkovní proto, že v interiéru není obvykle tolik místa a rovněž podmínky nelze vytvořit takové, které ptactvo vyžaduje. Pokud má někdo ptáků hodně, tak by se mu voliéra do bytu zřejmě ani nevešla. Ovšem venkovní prostředí vyžaduje také zabezpečení ptáků na zimu, na což je třeba myslet již při plánování a projektování stavby voliéry.
Praktické rady
Záleží na tom, jaké ptáky chceme chovat. Některé druhy papoušků například dobře snášejí i nízké teploty, přesto je nutné jim poskytnout ochranu před nepřízní počasí. Zkrátka vytvořit prostor krytý ze tří stran stěnami, aby tam nefoukal vítr. Vyplatí se tento prostor i odizolovat, aby ptáci byli chráněni v zimě před chladem a v létě před horkem.
Ovšem je třeba zabránit, aby se ptáci k izolaci tvořenou vatou či polystyrenem nedostaly. Nezbytná je střecha, která by měla být zkosená. Může voliéru zastřešovat jen zčásti. Nejdůležitější je podlaha, kde se ptáci budou nejvíce zdržovat a kde budou spát. Ta by měla být dobře udržovatelná. Může být betonová nebo jen z písku. Pokud jde o vnitřek voliéry, měl by co nejvíce napodobovat přirozené prostředí. Nezapomeňte na úkryty, bidélka, ale zároveň je třeba ponechat prostor pro létání.
Jak začít
Nejprve musíme vědět, jaké druhy ptáků budeme chovat. Zjistíme si všechno, co je k jejich chovu třeba, jaké mají nároky a jaké vyžadují podmínky. Pro vlastní stavbu voliéry jsou patrně rozhodující finance. Dřevěná stavba je mnohem levnější než zděná. Určitým kompromisem může být voliéra postavená z OSB desek, u které je ovšem nutné zajistit cirkulaci vzduchu, jelikož jsou neprodyšné. Zděné stavby jsou nejdražší, zato déle vydrží a také jsou bezpečnější před zloději.
Můžete si zhotovit i minivoliéru v šestiúhelníkovém tvaru, přičemž můžete postupovat tímto způsobem:
- obstaráte si hranoly 6x4 cm, pozinkované králičí pletivo, OSB desku na střechu tloušťky 1,5 cm a asfaltové šindele jako krytinu
- nakreslíte si kružnici o průměru 140 cm, kterou rozdělíte na pravidelný šestiúhelník. Každá ze stran má 70 cm
- hranoly nařežete pod úhlem 30° a odřezky použijete na zalištování pletiva. Hranoly sešroubujete vruty a máte hotovou konstrukci. Jednu ze stran připevníte pomocí pantů, aby sloužila jako dvířka pro podávání krmení a čištění voliéry
- střechu vyrobíte podobně a poté ji rovněž pomocí vrutů připevníte ke konstrukci a pokryjete šindely.