Články & návody

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - plastová okna do pasivních domů Ostrava.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů, seminářů a školení. Možnost přidat kurz zdarma.

Plánujete stavbu? Pak budete potřebovat technický nebo stavební dozor.

Ekotherm Montage - instalatérské práce na klíč.

Záložní zdroje UPS -  zdroje s výkonem 35W až 600W a výstupním napětím v rozsahu 5VDC až 54VDC.

Betonová umyvadla - výrobky voděodolné a nenasákavé.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Zámečník Hanák - nouzové otevírání dveří.

Kuchyně IN s.r.o. - výroba nábytku na míru Jihlava. 

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

ROSA In s.r.o. - montáž rekuperace Praha a okolí.

Nátěrové hmoty na zdivo

Nátěrové hmoty na zdivo, omítky a beton chrání podklad proti nejrůznějším vlivům a zároveň nám pomáhají dodat těmto plochám požadovaný vzhled a barvu. Jejich hlavní funkcí je ochrana podkladu před působením chemikálií, vody, povětrností a koroze. Dělíme je na vodou ředitelé, rozpouštědlové a bezrozpouštědlové. 

Můžeme je dělit také podle výsledného vzhledu na transparentní nebo pigmentované, na lesklé nebo matné. Dalším klíčem může být počet složek, z nichž se hmota skládá. Vedle jednosložkových existují dvousložkové a vícesložkové hmoty, u nichž je potřeba před použitím smíchat pojivovou a tvrdící, případně plnivovou část.

Minerální podklady

Fasády, vnitřní omítky, zdivo či betonové konstrukce zahrnujeme mezi minerální podklady. Prakticky stejně se z pohledu malíře pracuje také se sádrokartonem apod. Všem porézním povrchům je vlastní schopnost nerovnoměrné absorpce vlhkosti, což by se mohlo negativně projevit na výsledku malování. Proto se po prvotním očištění a případném vyspravení povrchu používá bez výjimky disperzní penetrace, která minerální povrch zpevní a zároveň vyrovná jeho nasákavost. To následně sníží množství použité nátěrové hmoty, zlepší rovnoměrnost krytí a prodlouží životnost celého systému povrchové úpravy.

Nátěry fasády

Tzv. fasádní barvy mají za úkol chránit vnitřní plášť domu, tedy fasádu. Zaměříme se na fasády z minerálních materiálů, tedy většinou vápenocementové či moderní omítky, kde pojivem jsou akryláty nebo silikony. Nátěrovým hmotám pro vnější omítky je společná schopnost odolávat povětrnostním vlivům a chránit zdivo před narušením povětrnostními vlivy. Zatímco zdivo má funkci konstrukční, omítka a fasádní nátěr mají význam praktický a estetický. Při výběru vhodné exteriérové nátěrové hmoty na minerální podklady proto vybíráme nejen podle barvy a odstínu, ale především podle složení a určení.

Minerální, akrylátová nebo silikonová

Slovo minerální je často nahrazováno pojmem silikátová, což znamená křemičitá. Z křemičitanů se vyrábí mimo jiné cementová pojiva, takže lze zjednodušeně říci, že silikátové stavební hmoty či nátěrové hmoty obsahují hlavní podíl křemičitých pojiv. Jsou dnes považovány za klasické materiály, které vynikají především výhodnou cenou. Proto jsou vhodné i pro obnovu fasád historických objektů. Naopak nejsou vhodné pro nátěry cementopolymerových omítek zateplovacích systémů, k nimž se hodí moderní hmoty na bázi akrylátu či silikonu. Ty také vynikají vyšší voděodolností a silikonové barvy dokonce dokáží přemostit mikrotrhliny v omítce.