Články & návody

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - plastová okna do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - dětské pokoje na míru. Praha a České Budějovice.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů, seminářů a školení. Možnost přidat kurz zdarma.

Plánujete stavbu? Pak budete potřebovat technický nebo stavební dozor.

Ekotherm Montage - instalatérské práce na klíč.

Záložní zdroje UPS -  zdroje s výkonem 35W až 600W a výstupním napětím v rozsahu 5VDC až 54VDC.

Betonová umyvadla - výrobky voděodolné a nenasákavé.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní paletová přeprava.

Zámečník Hanák - nouzové otevírání dveří.

Kuchyně IN s.r.o. - výroba nábytku na míru Jihlava. 

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

ROSA In s.r.o. - montáž rekuperace Praha a okolí.

Výsadba ovocných stromků může být oříšek

Ovocné stromky jsou vytouženým cílem většiny majitelů větších zahrad. Pořízení stromku je snadné, oříšek to může být v případě, že nedodržíme hlavní zásady výsadby. Především je rozhodný druhy stromku a nadmořská výška, pro kterou je daný stromek vhodný. 

Rozhoduje i velikost zahrady a orientace na světové strany. Dalšími faktory pro úspěšné pěstování je termín vysazení, dále velikost jámy a složení zeminy. Zanedbat nesmíme ani úpravu kořenů, koruny a zajištění kmínku před okusem zvěří a před větrnými poryvy. O zdravém růstu i bohaté plodnosti ovocného stromu ovšem nerozhoduje pouze samotný způsob výsadby, ale stejně tak i následná péče.

Jak postupovat

Ideální dobou pro výsadbu jakýchkoliv stromů je podzim. Platí to i pro stromky ovocné, u kterých tak můžeme očekávat již v následujícím jaru tvorbu pupenů, což je neklamný příznak zdárného zakořenění a zdravého růstu. Na jaře také není pozdě, ovšem chce to vydatněji a častěji zalévat a vývoj stromku se zbytečně zpozdí.

Velice důležitý je výběr místa. Pokud budeme vysazovat více stromků, měly by být od sebe vzdálené zhruba pět metrů. Ovocné stromy potřebují dostatek slunce a propustnou půdu. Jednotlivé druhy vyžadují své specifické podmínky. Jabloně, hrušně nebo třešně jsou přizpůsobivé, naproti tomu meruňky a broskvoně musí být chráněny před severními a západními větry a jejich stanoviště by mělo být chráněné a teplé.

Než stromek zasadíme, musíme provést některé úkony. Jámu můžeme vyhloubit ještě před nákupem stromku, neboť zemina si musí odpočinout, lidově řečeno „vydýchat se“. Jáma by měla být asi 2x větší, než je kořenový bal. Na dno můžeme nasypat kvalitní kompost, případně dobře uleželý kravský hnůj nebo granulované hnojivo, které však zapravíme, aby se nedostaly do přímého styku s kořeny. Před samotnou výsadbou pak jámu důkladně prolijeme vodou. Dobrou radou je „vystlat“ jámu králíkářským pletivem proti hryzcům.
Až přineseme stromek domů, namočíme kořenový bal na jeden den do kýblu s vodou. Koupíme-li stromek v kontejneru, stačí jen důkladné prolití.

Vysazení

Než konečně vložíme stromek do jámy, zkrátíme všechny delší kořenové výhonky. Rovněž zastřihneme větvičky zhruba o jednu třetinu a na vnější očko. Poškozené větvičky ustřihneme celé.
Nejprve do jámy zarazíme opěrný kůl, neboť později bychom mohli poničit kořeny. Teprve pak vysadíme stromek a postupně jej zasypáváme zeminou a kompostem a průběžně půdu udusáváme. Místo očkování, které poznáme podle ztloustlého místa, musí být asi 10 cm nad úrovní půdy. Nesmíme sázet příliš mělko, neboť by kořeny usychaly, ani příliš hluboko, jelikož by kořeny neměly dostatek kyslíku a růst stromku by se velmi zpomalil a úroda by byla menší.
Nakonec zalijeme a teprve pak dosypeme zbytek zeminy, aby se nevytvořil škraloup. Zeminu upravíme do tvaru mísy. Proti zimnímu okusu zvěří můžeme kmínek obalit jutovinou a korunku opatřit ochrannou síťovinou.
Může se stát, že stromek vysazený na podzim na jaře nevyraší. Pak jej vyjmeme z půdy, seřízneme kořínky, namočíme kořenový systém do vody na dva dny a poté stromek vysadíme zpět za dodržení předchozího postupu.