Články & návody

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - plastová okna do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - dětské pokoje na míru. Praha a České Budějovice.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů, seminářů a školení. Možnost přidat kurz zdarma.

Plánujete stavbu? Pak budete potřebovat technický nebo stavební dozor.

Ekotherm Montage - instalatérské práce na klíč.

Záložní zdroje UPS -  zdroje s výkonem 35W až 600W a výstupním napětím v rozsahu 5VDC až 54VDC.

Betonová umyvadla - výrobky voděodolné a nenasákavé.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní paletová přeprava.

Zámečník Hanák - nouzové otevírání dveří.

Kuchyně IN s.r.o. - výroba nábytku na míru Jihlava. 

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

ROSA In s.r.o. - montáž rekuperace Praha a okolí.

Mandloň – krásný strom nejen pro milovníky mandlí

Mandle jsou nejen lahodnou pochoutkou, ale také skvělým zdrojem prospěšných látek pro lidské zdraví. Tyto malé a chutné oříšky, patří mezi nejstarší a nejžádanější plody na světě. Svou oblibu si získaly hlavně tím, že obsahují plno výživných látek a vitamínů prospěšných pro lidské zdraví. Chcete-li si tyto prospěšné plody užívat v bio kvalitě není to žádný problém. Mandle rostou na stromech, které se nazývají jako mandloně a lze je úspěšně pěstovat i v našich podmínkách. Jak na to a odkud vlastně tento krásný strom pochází? To a mnohem víc vám prozradíme v níže uvedeném článku.

Trocha historie

Mandloň obecná latinsky Prunus dulcis v sobě nese bohatou historii, která sahá tisíce let zpátky a zahrnuje cesty přes různé kultury a kontinenty. Původ stromu je v jihozápadní Asii a východní části Turecka, kde se pravděpodobně začal pěstovat již před více než 4 000 lety. Odsud byl postupně rozšířen do oblasti Středomoří a do dalších evropských zemí. Již v těchto dobách však byla mandloň ceněna nejen pro své výjimečně chutné plody, ale i pro svůj symbolický význam. Mandloně totiž byly dříve sázeny zejména kolem domů a farem, aby dané rodině přinesly bohatství, štěstí a lásku. I když se tato symbolika samozřejmě nikdy nepotvrdila, jsou mandloně oblíbeným stromem, který skvěle vynikne v jakékoliv zahradě.

Kterou odrůdu zvolit?

 Pro pěstování mandloní v České republice je důležité vybírat odrůdy, které jsou odolné vůči našemu klimatu a dobře zde prosperují. Obecně se doporučují níže uvedené odrůdy.

  • „Texas“

Tato odrůda je známá svou odolností vůči chladnému počasí a dobře snáší i české zimy. Plody jsou sladké a lahodné, a stromy bývají obecně méně náchylné k chorobám.

  • „Robijn“

Moderní samosprašná odrůda, která vyniká bohatým kvetením a chutnými sladkými plody. Výhodou je stejně jako u druhu Texas vyšší odolnosti vůči chladnějším teplotám.

  • „Tuono“

Tato odrůda se pyšní výbornou zimní odolností a chutnými plody. Tento druh je obecně vhodnější pro pěstování v mírnějších českých oblastech, kde nepanují velké a časté mrazy.

  • „Luise“

„Luise“ je odrůda, která vytváří středně velké a chutné plody. Tento druh je považován za odolný vůči mrazu a snáší dobře i české klimatické podmínky.

Při výběru odrůdy je také důležité brát v úvahu specifika půdy, na které budou stromy pěstovány a zónu odolnosti proti mrazu. V případě, že si nevíte rady je vždy lepší vyhledat odborné rady a informace od místních odborníků na zahradničení.

9 tipů jak na úspěšné pěstování

Pro úspěšné pěstování mandlovníků je třeba vzít v úvahu několik klíčových faktorů.

  1. Výběr odrůdy

Při výběru odrůdy mandlovníku je třeba zvolit takový druh, který je přizpůsoben vašim klimatickým podmínkám, viz předchozí bod.

  1. Stanoviště

Vzhledem k tomu, že mandloně pocházejí z teplých krajů není divu, že milují slunce. Právě proto je vhodné zajistit jim slunné stanoviště s dostatkem denního světla. Vhodné je vybrat místo na jižní nebo jihozápadní straně zahrady, kde bude mít strom maximální sluneční záření.

  1. Půda

Dobře odvodněná půda s neutrálním až lehce alkalickým pH je pro mandloně naprosto ideální. Předejděte tak přebytečnému stání vody, což může způsobit nežádoucí kořenové problémy.

  1. Zalévání

Mandlovníky potřebují pravidelnou a dostatečnou zálivku, zejména během suchých období.

  1. Ořez:

Pravidelný ořez pomáhá udržovat tvar stromu, odstraňovat nemocné nebo poškozené větve a podporuje zároveň i zdravý růst. Ořez provádějte ideálně na konci zimy.

  1. Hnojení

Skvělou volbou pro pěstování mandloní jsou organická hnojiva. Ty postupně uvolňují živiny a zlepšují strukturu půdy. Stejně tak nic nezkazíte ani domácím kompostem nebo hnojem.

  1. Škůdci a choroby

Pravidelně kontrolujte stromy na příznaky škůdců a chorob. Prevence je naprostým základem, protože může včas odhalit problémy a přispět k rychlému řešení.

  1. Zimní ochrana

V oblastech s vyšším výskytem mrazu je zejména v prvních letech dobré poskytnout stromům zimní ochranu.

  1. Sklizeň

Mandle lze sklízet až když jsou plody plně vyvinuté a otevírají se z vnějších slupek. Jen tak budete mít jistotu, že budou zralé a chutné. Tento stav nastává obvykle koncem léta.

Užitečné plody a dominanta každé zahrady

V pěstování mandloní spočívá nejen radost ze sledování krásy kvetoucích stromů, ale i radost ze sklizně lahodných mandlí. Mandloně jsou se svým výjimečným významem v historii a kulturách po celém světě oblíbeným stromem, který bude dominantou každé zahrady.

I když jsme zmínili klíčové kroky pro úspěšné pěstování mandlovníků, od správné volby odrůdy přes péči o půdu až po správné hnojení, je nezbytné myslet na to, že každý strom je jedinečný. To platí i pro zahradu a její půdu. Nelze se tedy vždy řídit danými poučkami, ale je třeba naslouchat samotné přírodě.

Pozorujte své stromy i rostliny a naslouchejte jim. Jen tak lze skutečně přizpůsobit péči jejich individuálním potřebám. S laskavým přístupem a pečlivým ošetřováním se vám může podařit vychutnat si nejen krásu těchto vznešených stromů, ale také sklizeň plodů, které vám budou přinášet radost a lahodnou pochoutku plnou vitamínů.

Fotografie