Články & návody

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - plastová okna do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - dětské pokoje na míru. Praha a České Budějovice.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů, seminářů a školení. Možnost přidat kurz zdarma.

Plánujete stavbu? Pak budete potřebovat technický nebo stavební dozor.

Ekotherm Montage - instalatérské práce na klíč.

Záložní zdroje UPS -  zdroje s výkonem 35W až 600W a výstupním napětím v rozsahu 5VDC až 54VDC.

Betonová umyvadla - výrobky voděodolné a nenasákavé.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní paletová přeprava.

Zámečník Hanák - nouzové otevírání dveří.

Kuchyně IN s.r.o. - výroba nábytku na míru Jihlava. 

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

ROSA In s.r.o. - montáž rekuperace Praha a okolí.

Japonský javor – strom plný barev vhodný do každé zahrady

Výběr rostlin a stromů do zahrady není nic jednoduchého a často to chce buď správného pomocníka nebo spoustu trpělivosti a času. Hledáte-li strom, který se svým vzrůstem hodí do jakékoliv zahrady sáhněte po japonském javoru. Stromu, který je plný barev a nevyžaduje žádnou speciální péči, ale ve vaší zahradě bude jednoznačně dominovat. Na rozdíl od klasického javoru se totiž pyšní specifickými listy a svým elegantním dojmem s širokou škálou barev.

Bohatá historie

Kultivary japonského javoru byly po staletí součástí původní japonské historie. Věří se, že první zaznamenaná rostlina pochází už ze 7. století. Popularita tohoto malého stromku se však rozšířila o mnoho let později. Konkrétně kolem roku 1800, kdy švédský lékař a botanik Carl Peter Thunberg cestoval do Japonska a přivezl s sebou propracované kresby malého stromu, který se rychle stal synonymem pro orientální zahrady. Dr Thunberg pokřtil druhové jméno palmatum podle ruky (dlaně), protože listy dřeviny tento tvar velmi věrně připomínají. Léta zušlechťování způsobila množství nejrůznějších kultivarů, které mohou mít spíše tvar hvězdicovitý. Ať tak či tak, v konečném důsledku se jedná o velmi oblíbený druh dřeviny, ze které lze vytvořit i samotnou bonsaj.

Základní charakteristika

Podle svého názvu je zcela zřejmé, že stromky pocházejí z Japonska. Rozšířené jsou však i v Koreji, kde v tamních podmínkách dorůstají úctyhodné výšky až 8 metrů. V našem podnebí se růst nejčastěji zastavuje na 4-5 metrech, a kromě výšky se nádherně rozrůstá i do šířky. Jeho největší krása však tkví ve zbarvení, kdy zejména na podzim má strom nádherné zlato žluté nebo červené listy. Vzhledem k tomu, že stromek roste také všeobecně pomaleji je možné pěstovat ho i malých zahrádkách nebo v květináčích.

Co se týče listů, tak vzhledem k tomu, že se jedná o javor jsou listy typicky laločnaté s žilnatinou rozprostírající se uprostřed. Oproti klasickému druhu jsou ale listy mnohem menší a mají specifické tvary, právě zmíněné dlaně nebo hvězdice.

V české republice jsou nejznámějšími druhy acer palmatum neboli javor dlanitolistý a acer japonicum tedy javor japonský. Oba kultivary mají spoustu společného a lze mezi nimi najít spoustu nádherných poddruhů, které budou solitérem jakékoliv zahrady. Za zmínku jistě stojí červenolistý a žlutolistý acer palmatum nebo střihanolistý kultivar javoru japonicum.

Pěstování není žádná věda

Ať už jde o jakýkoliv druh japonského javoru, nejlépe se mu daří v polostínu, kde nesvítí přímé slunce a zároveň je zajištěna ochrana proti silnému větru. Již při výsadbě je nutné také počítat s tím, že stromek se rozroste a poroste nejen do výšky, ale i do šířky. Nemá tedy smysl ho vtěsnávat do malých prostor a následně řešit přesazení, které obecně javor nemá rád. Z hlediska složení půdy je ideální mírně kyselá a vlhká půda. Naopak na stanovišti s jílovitou a suchou půdou bude javor strádat a nebudete růst, tak jak je očekáváno. V případě, že v létě panují déle trvající vedra a je sucho, určitě stojí za to věnovat javoru péči a zavlažovat kořeny či rosit celou rostlinu. V tomto případě vždy však používejte dešťovou nebo dostatečně odstátou vodu. Naprosto ideální místo pro japonský javor je v blízkosti vodních ploch, kde se jim z důvodu vyšší vzdušné vlhkosti velmi daří.

Co se týče následné péče po vysazení, tato odrůda není nijak náročná a zpravidla nevyžaduje pravidelný řez, a i tak si přirozeně vytvoří krásný tvar. Pokud však chcete podpořit vzdušný vzhled, větve časem můžete proříznout. Tento proces je nutné provádět pouze v letních měsících. Nejlepší je období července až srpna. Na podzim a v zimě ze stromů vytéká míza, která by po prořezání mohla způsobit nežádoucí onemocnění a oslabení celého stromku, které jistě není žádoucí.

Choroby a škůdci

I když japonský javor není zpravidla na náchylný k onemocněním i přesto se mohou objevit známí škůdci a problémy. Stejně jako u ostatních rostlin je nejznámějším nepřítelem hmyz v podobě mšic a housenek. Zjistíte-li jejich výskyt určitě investujte do kvalitního postřiku a případně napadené části odstraňte řezem. Co se týče konkrétních onemocnění u javoru se objevuje tzv. verticiliové vadnutí, které je způsobeno rodem hub napadající cévní svazky rostlin. V důsledku toho pak napadené části stromku odumírají a je nutné přejít k radikálnímu řezu. V případě, že budete dbát na základní rady týkající se péče, můžeme vám zaručit, že javor bude prospívat a zároveň bude i odolnější ke vzniku chorob.

 

Fotografie