Články & návody

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - plastová okna do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - dětské pokoje na míru. Praha a České Budějovice.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů, seminářů a školení. Možnost přidat kurz zdarma.

Plánujete stavbu? Pak budete potřebovat technický nebo stavební dozor.

Ekotherm Montage - instalatérské práce na klíč.

Záložní zdroje UPS -  zdroje s výkonem 35W až 600W a výstupním napětím v rozsahu 5VDC až 54VDC.

Betonová umyvadla - výrobky voděodolné a nenasákavé.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní paletová přeprava.

Zámečník Hanák - nouzové otevírání dveří.

Kuchyně IN s.r.o. - výroba nábytku na míru Jihlava. 

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

ROSA In s.r.o. - montáž rekuperace Praha a okolí.

Hortenzie latnatá – oblíbená rostlina vhodná pro každou zahradu i počasí

Skvostné a bohaté květy plné barev. To je hortenzie latnatá. Jedna z druhů hortenzií, který je velmi odolná a udělá parádu v každé zahradě. Jak o tuto dřevinu správně pečovat a kam ji vysazovat? To a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Kráska původem z Číny a Japonska

Hydrangea paniculata, běžně nazývaná jako hortenzie latnatá, je mohutný, vzpřímený, rychle rostoucí a hrubě strukturovaný opadavý keř, který pochází z Číny a Japonska. Typicky dorůstá do výšky 1,5-2 metrů a vyznačuje se oválnými až vejčitými tmavě zelenými listy s kuželovitými latami obsahujícími drobné květy. Ty začínají vykvétat v průběhu léta a často vydrží až do podzimu.

Zajímavostí může být i samotný název rostlinky, který je odvozen z latinských slov hydro neboli „voda“ a angeion, což znamená v překladu „džbán“. Možná vám ve spojení nebudou tyto slova dávat smysl, ale botanikovi, který této květině dal název, připomínal její tvar vázu a jelikož věděl, že k přežití potřebuje dostatek vláhy spojil tato dvě slova dohromady.

Skromná rostlina

Co se týče nároku na pěstování, jedná se o druh, který je opravdu nenáročný a lze ho vysadit takřka kdekoliv. Je jedno zda tedy máte propustnou nebo výživnou půdu, hortenzii se i tak bude dařit. To platí i v případě světla. Druh je velmi oblíbený, protože zvládne jak polostín, tak i slunná stanoviště. Ty má však nejraději, jelikož jí napomáhají k plnému květenství.

Z hlediska zalévání platí pravidlo méně je více. Nemusíte se tak bát, že pokud na pár dní odjedete z domova, že to hortenzie nezvládnou. Právě naopak. Lehce zalít je postačí jen v těch nejteplejších dnech a se zbytkem si hravě poradí samy.

Chcete-li podpořit celkový růst hortenzie latnaté můžete sáhnout i po hnojivech. Vyrábějí se dokonce speciální typy určené konkrétně pro hydrangey, které neobsahují velké množství vápníku, ale naopak vyvážený poměr živin a vitamínů.

Zima není nepřítel

S ústupem léta budou hortenzie pomalu tmavnout a odkvétat. Odkvetlé části nemusíte odstraňovat můžete je ponechat až do jara, kdy provedete řez. Ten je díky tomu, že květenství probíhá na jednoletém dřevě velmi snadný. Před prvním párem pupenů provedete řez a v létě se můžete opětovně těšit z bohaté záplavy květů.

Tomuto druhu hydrangey navíc nevadí ani žádné výkyvy teplot nebo vítr. Ať tedy jakkoliv mrzne a je sebehorší počasí nemusíte se obávat a řešit žádnou dodatečnou ochranu ve formě zakrývání apod.

Hmyz napadá každou rostlinu

Stejně jako u všech jiných rostlin i u hydrangey je riziko výskytu nežádoucího hmyzu, který by mohl narušit celkový růst. I když se objevuje jen zřídka je dobré upozornit na to, že se lze setkat se mšicemi a roztoči. Z hlediska chorob rostlin se pak nejčastěji vyskytují padlí, skvrnitost listů, rez nebo bakteriální vadnutí. Pokud vás cokoliv ze zmíněného potká, není třeba žádné paniky. V hobbymarketech a specializovaných zahradnických obchodech je spousta přípravků. které rostlinku opět vrátí do formy.

V zahradě i v květináči

Nespornou výhodou hydrangey paniculata je i fakt, že ji lze pěstovat samostatně v nádobách nebo jako solitér či doplněk v záhonu. Nádherně kromě jiného vypadá i jako kvetoucí živý plot sloužící pro odstínění od sousedů. Květy je možné snadno použít i do vázy jako dekoraci interiéru nebo je nasušit pro další aranžmá. Není proto divu, že i v květinářství najdete vazby plné hortenzií.

Tip! Zkuste si hortenzie nasušit a udělat si z nich originální věnec na domovní dveře.

Rozhodli jste se pro výsadbu této daleké krásky? Pak se podívejte třeba na druhy „Limelight“ nebo „Wim's Red“. Ať vyberete jakoukoliv variantu zaručujeme vám, že budete spokojeni!

Fotografie