Články & návody

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - plastová okna do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - dětské pokoje na míru. Praha a České Budějovice.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů, seminářů a školení. Možnost přidat kurz zdarma.

Plánujete stavbu? Pak budete potřebovat technický nebo stavební dozor.

Ekotherm Montage - instalatérské práce na klíč.

Záložní zdroje UPS -  zdroje s výkonem 35W až 600W a výstupním napětím v rozsahu 5VDC až 54VDC.

Betonová umyvadla - výrobky voděodolné a nenasákavé.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní paletová přeprava.

Zámečník Hanák - nouzové otevírání dveří.

Kuchyně IN s.r.o. - výroba nábytku na míru Jihlava. 

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

ROSA In s.r.o. - montáž rekuperace Praha a okolí.

Vybíráme skleník – aneb 4 nejdůležitější rady a tipy

Bez ohledu na neustálé zdražování zeleniny a ovoce, je pěstování oblíbenou činností a koníčkem. Řadíte-li se i vy, mezi nadšené zahradníky, určitě jste již přemýšleli o skleníku. Jak ale vybrat ten správný, který vám dlouhodobě poslouží, a budete z něj těžit jen užitek? To a mnohem více se dozvíte v našem dnešním článku, který je speciálně věnovaný výběru skleníku. Tak neotálejte, období jara už je tu a je nejvyšší čas, začít realizovat svou zahradu a sázet první semínka!

Místo je důležité

Ještě před tím, než se podíváme na konkrétní tipy skleníků, je důležité vybrat, kam skleník umístíte. I když ne u každé zahrady, je vzhledem k její velikosti dostatek možností, je vhodné zvolit závětrné a slunné místo směrem na jih. Kromě samostatně stojícího skleníku uprostřed zahrady, je možné nejen z důvodu prostoru, možné umístit skleník i ke zdi. Stěna bude sálat teplo a vy si užijete benefit rychlejšího pěstování a úspory místa na vaší zahradě.

Velikost a tvar

Po tom, co se rozhodnete, kam skleník umístíte, je čas na volbu velikosti a tvaru. Co se týče velikosti, je důležité si nejprve rozmyslet, co ve skleníku chcete pěstovat a pro kolik členů domácnosti bude úroda určena. Obecně platí, že pro čtyřčlennou rodinu, by skleník měl mít velikost nejméně 8 m². Vzhledem k uživatelské přívětivosti, je také podstatná výška, která se doporučuje dva metry.

Tvarově jsou na trhu dostupné dva základní druhy. Obloukové a tzv. „áčkové“. Oba typy mají své výhody a nevýhody. U obloukového je obecně stabilnější konstrukce, která lépe odolá přírodním podmínkám. Oproti tomu áčkové skleníky se lépe montují a bez problému si tedy poradíte s jejich montáží i sami.

Není materiál, jako materiál

Velmi důležitým faktem při výběru skleníku je jeho materiál. Stejně jako u tvaru, jsou nejčastěji k dispozici dva základní druhy. Polykarbonátový nebo skleněný skleník. I když bylo sklo původním materiálem této pěstitelské stavby, dnes už se tolik nevyužívá. Pokud však samozřejmě chcete, i tuto variantu seženete. Jejími benefity je dlouholetá výdrž a obecně robustnější konstrukce. Pro většinu pěstitelů však převažují nevýhody, spočívající v riziku rozbití a horších tepelně izolačních vlastností. Proto se dnes častěji volí možnost polykarbonátu. Polykarbonát neboli PC, je sloučenina několika materiálů, jejíž hlavní výhodou je vysoká pevnost. V případě krup, silných mrazů nebo jiné nepřízně počasí, se tedy nemusíte obávat rozbití nebo poškození. Volbou číslo jedna je polykarbonát i z důvodu svých lepších tepelně izolačních vlastností. Teplo zůstává uvnitř skleníku a rostlinkám se tak daří lépe než ve skleníku skleněném. Samozřejmostí je v současné době i UV filtr, který zadržuje škodlivé UV záření.

Kromě materiálu desek skleníku je podstatný i materiál konstrukce. Vyrábí se varianty jak z hliníku, tak i z pozinkované oceli. Odolnější materiál je samozřejmě ocel, ale vždy však záleží na požadavcích jednotlivých zákazníků. Někdo naopak upřednostní hliník, který je lehčí, a tak i lepší jak při samotném sestavení, tak i následné péči.

Další vybavení, které při pěstování oceníte

Aby pěstování bylo co nejpohodlnější a přinášelo vám jen užitek, je možné skleník doplnit dalším vybavením. Nezbytností jsou větrací průduchy. Na trhu existují skleníky jak s manuálně otevíracími okny, tak i s automatickými systémy. Stačí si jen vybrat. Kromě větrání, můžete zvážit i možnost vytápění. Skleník totiž můžete využívat celoročně. Náklady sice budou vyšší, ale v porovnání s úrodou se vám tato možnost může i vyplatit. Vytápění je možné řešit důmyslnou metodou speciálních kabelů, které se zanoří do půdy a zevnitř ji prohřívají.

Kromě vytápění a větrání je dalším častým doplňkem závlaha. Stejně jako u zbytku zahrady je možné instalovat automatickou závlahu, která vám jistě ušetří spoustu práce. Pro maximální užitek lze skleník doplnit pracovním prostorem, kde budete mít zahradnické náčiní vždy po ruce. Abyste mohli pracovat i po setmění, instalujte si do skleníku i osvětlení. Nejen, že pomůže vám, ale může napomoci i samotným rostlinám. Zejména v případě, kdy nemáte ideální orientaci skleníku, dožene mechanické světlo to, co slunce nestihne.

Doufáme, že vám naše rady pomohly a nyní se můžete pustit s nadšením do realizace! Pokud si sami nevíte rady, nezapomeňte, že existuje spousta specializovaných firem, které vám s montáží a instalací skleníku pomohou. Na vás pak už zbude jen ta příjemnější práce v podobě sázení rostlinek a jejich následného sklízení.

 

 

Fotografie